ITT Cannon, LLC KJB0T13W98AD
KJB0T13W98AD picture photo
Mfg. Part Number
KJB0T13W98AD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 10POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
KJB0T13W98AD.pdf
Availability of KJB0T13W98AD
QUANTITY
KJB0T13W98AD Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB0T13W98AD
Internal Part NumberEIS-KJB0T13W98AD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions10
Shell Size - Insert13-98
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB0T13W98AD
Related LinksKJB0T1, KJB0T13W98AD Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB0T13W98AD Details Description
Related parts for KJB0T13W98AD
EVAL MOD FOR THS4031 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 384KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
DSUB HAND CRIMP TOOL COAX/SIGNAL datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 200MW 1005 datasheet.pdf
DSUB ACCY datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 13PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CRYSTAL 10.0000MHZ 18PF SMD datasheet.pdf
FUSE 3.6KV 160AMP 2.5" OIL datasheet.pdf