ITT Cannon, LLC KJB0T15F18BB
KJB0T15F18BB picture photo
Mfg. Part Number
KJB0T15F18BB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 18POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
KJB0T15F18BB.pdf
Availability of KJB0T15F18BB
QUANTITY
KJB0T15F18BB Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB0T15F18BB
Internal Part NumberEIS-KJB0T15F18BB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB0T15F18BB
Related LinksKJB0T1, KJB0T15F18BB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB0T15F18BB Details Description
Related parts for KJB0T15F18BB
IC NVSRAM 16KBIT 35NS 28SOIC datasheet.pdf
SWITCH HARDWARE datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 32-QFN datasheet.pdf
LED PRISM 3MM RBG/RBG/RBG SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 25.5K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
RES SMD 140 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SAC-HZ-3P-2 0-542/FR SH SCO BK datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf
PT 11C 11#16 SKT RECP datasheet.pdf
Virtex⑩-E 1.8 V FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf