ITT Cannon, LLC KJB0T15F19PEL
KJB0T15F19PEL picture photo
Mfg. Part Number
KJB0T15F19PEL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 19POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
KJB0T15F19PEL.pdf
Availability of KJB0T15F19PEL
QUANTITY
KJB0T15F19PEL Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB0T15F19PEL
Internal Part NumberEIS-KJB0T15F19PEL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB0T15F19PEL
Related LinksKJB0T1, KJB0T15F19PEL Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB0T15F19PEL Details Description
Related parts for KJB0T15F19PEL
CABLE PRINTER IEEE 1284 1.8M datasheet.pdf
RES SMD 82 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A DO41 datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFG02A/AF02/AFG02A datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 90 OHMS SMD datasheet.pdf
CONN RING 14-18AWG CRIMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10% 25V 2214 datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 0.3W 1% AXIAL datasheet.pdf