ITT Cannon, LLC KJB0T15F35AC
KJB0T15F35AC picture photo
Mfg. Part Number
KJB0T15F35AC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 37POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
KJB0T15F35AC.pdf
Availability of KJB0T15F35AC
QUANTITY
KJB0T15F35AC Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB0T15F35AC
Internal Part NumberEIS-KJB0T15F35AC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions37
Shell Size - Insert15-35
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB0T15F35AC
Related LinksKJB0T1, KJB0T15F35AC Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB0T15F35AC Details Description
Related parts for KJB0T15F35AC
RES SMD 3.65K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 160PS .050" SLD datasheet.pdf
RES SMD 33.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FILTER LINE 6A .25" QC TERM STD datasheet.pdf
CAP CER 0.70PF 50V R2H 0201 datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
RES 121K OHM 1W .5% AXIAL datasheet.pdf
SPACER TUBULAR GEN PURP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 30 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM T412 datasheet.pdf
IC RF RECEIVER 9WLP datasheet.pdf
RES SMD 0.091 OHM 5% 1/3W 0603 datasheet.pdf