ITT Cannon, LLC KJB0T15J19HE
KJB0T15J19HE picture photo
Mfg. Part Number
KJB0T15J19HE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
KJB0T15J19HE.pdf
Availability of KJB0T15J19HE
QUANTITY
KJB0T15J19HE Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB0T15J19HE
Internal Part NumberEIS-KJB0T15J19HE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB0T15J19HE
Related LinksKJB0T1, KJB0T15J19HE Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB0T15J19HE Details Description
Related parts for KJB0T15J19HE
RES SMD 1.69 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC CTRLR SEQ HOTSWAP DUAL 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 260MA 1.2 OHM datasheet.pdf
RES 0.178 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 55POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.5% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf