ITT Cannon, LLC KJB0T15M35HD
KJB0T15M35HD picture photo
Mfg. Part Number
KJB0T15M35HD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 37POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
KJB0T15M35HD.pdf
Availability of KJB0T15M35HD
QUANTITY
KJB0T15M35HD Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB0T15M35HD
Internal Part NumberEIS-KJB0T15M35HD
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions37
Shell Size - Insert15-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB0T15M35HD
Related LinksKJB0T1, KJB0T15M35HD Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB0T15M35HD Details Description
Related parts for KJB0T15M35HD
TEE FTG BRACK LD/LDP/CD10 OWHT datasheet.pdf
CONN RECEPT 15POS 28AWG MTA100 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EXTEND datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 12VDC 42MM PANEL datasheet.pdf
BETTER BURIED CLOSURE KIT 2X24 datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 20NS 28SOJ datasheet.pdf
RES 220 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 800K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf