ITT Cannon, LLC KJB0T15W18AC
KJB0T15W18AC picture photo
Mfg. Part Number
KJB0T15W18AC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 18POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
KJB0T15W18AC.pdf
Availability of KJB0T15W18AC
QUANTITY
KJB0T15W18AC Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB0T15W18AC
Internal Part NumberEIS-KJB0T15W18AC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB0T15W18AC
Related LinksKJB0T1, KJB0T15W18AC Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB0T15W18AC Details Description
Related parts for KJB0T15W18AC
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14VQFN datasheet.pdf
IC CONV DC/DC FLASHMEM 12V 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 36PF 50V NP0 1812 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 2KV X7R 2220 datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRANS RF NPN 7GHZ 80MA UFM datasheet.pdf
ASSEMBLY- DISASSEMBLY TOOL datasheet.pdf
CAP CER 82PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125" datasheet.pdf