ITT Cannon, LLC KJB0T15W19AA
KJB0T15W19AA picture photo
Mfg. Part Number
KJB0T15W19AA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 19POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
KJB0T15W19AA.pdf
Availability of KJB0T15W19AA
QUANTITY
KJB0T15W19AA Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB0T15W19AA
Internal Part NumberEIS-KJB0T15W19AA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB0T15W19AA
Related LinksKJB0T1, KJB0T15W19AA Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB0T15W19AA Details Description
Related parts for KJB0T15W19AA
IDC CABLE - AKC24H/AE24M/AKC24H datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 10MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR 3.09V SOT23-3 datasheet.pdf
IC DAC 14BIT I2C/SRL 16-TSSOP datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC DSP FIX/FLOAT POINT 176HLQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS INLINE SKT datasheet.pdf