ITT Cannon, LLC KJB0T15W19JB
KJB0T15W19JB picture photo
Mfg. Part Number
KJB0T15W19JB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
KJB0T15W19JB.pdf
Availability of KJB0T15W19JB
QUANTITY
KJB0T15W19JB Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB0T15W19JB
Internal Part NumberEIS-KJB0T15W19JB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB0T15W19JB
Related LinksKJB0T1, KJB0T15W19JB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB0T15W19JB Details Description
Related parts for KJB0T15W19JB
VARISTOR 387V 200A 2-SMD J-LEAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER VERT DUAL 20POS GOLD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6CLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 301K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 24PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf