ITT Cannon, LLC KJB0T15W35PB
KJB0T15W35PB picture photo
Mfg. Part Number
KJB0T15W35PB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 37POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
KJB0T15W35PB.pdf
Availability of KJB0T15W35PB
QUANTITY
KJB0T15W35PB Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB0T15W35PB
Internal Part NumberEIS-KJB0T15W35PB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions37
Shell Size - Insert15-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB0T15W35PB
Related LinksKJB0T1, KJB0T15W35PB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB0T15W35PB Details Description
Related parts for KJB0T15W35PB
CONN MDR RCPT 36POS VERT T/H datasheet.pdf
MOSFET RF N-CHAN 28V 19W NI-780S datasheet.pdf
CAP CER 220PF 1KV NP0 1812 datasheet.pdf
IC ANALOG TV/VCR TUNER 32-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 0.075OHM 1.33W 2512 WIDE datasheet.pdf
CAP CER 18PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES 39.2K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 298K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 301K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
10A FEMALE CRIMP CONTACT, SILVER datasheet.pdf