ITT Cannon, LLC KJB0T17F26HA
KJB0T17F26HA picture photo
Mfg. Part Number
KJB0T17F26HA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 26POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
KJB0T17F26HA.pdf
Availability of KJB0T17F26HA
QUANTITY
KJB0T17F26HA Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB0T17F26HA
Internal Part NumberEIS-KJB0T17F26HA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB0T17F26HA
Related LinksKJB0T1, KJB0T17F26HA Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB0T17F26HA Details Description
Related parts for KJB0T17F26HA
STRAP BATTERY FIBRE BASE 9V 7"LD datasheet.pdf
BATTERY PACK NICAD 7.2V 1600MAH datasheet.pdf
CONN HDR VERT 7POS .100 TIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 630V X7R 2220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
BOBBIN COIL FORMER ETD 39X20X13 datasheet.pdf
TRANSFORMER OFFLINE 1.5MH 4000V datasheet.pdf
CAP FILM 1.6UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf