ITT Cannon, LLC KJB0T17F26SC
KJB0T17F26SC picture photo
Mfg. Part Number
KJB0T17F26SC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 26POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
KJB0T17F26SC.pdf
Availability of KJB0T17F26SC
QUANTITY
KJB0T17F26SC Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB0T17F26SC
Internal Part NumberEIS-KJB0T17F26SC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB0T17F26SC
Related LinksKJB0T1, KJB0T17F26SC Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB0T17F26SC Details Description
Related parts for KJB0T17F26SC
RES SMD 2.37K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 200MA 1.2 OHM SMD datasheet.pdf
CONTROL LIQ LEVEL 240VAC CHASSIS datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 3.3V 1A datasheet.pdf
LED XTE 465NM ROY BLUE 475MW SMD datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 10POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
LED LH351Z COOL WHITE 5700K 2SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
508 TB SOCKET RA W/LATCH datasheet.pdf
RES SMD 6.49K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf