ITT Cannon, LLC KJB0T17F26SN
KJB0T17F26SN picture photo
Mfg. Part Number
KJB0T17F26SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 26POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
KJB0T17F26SN.pdf
Availability of KJB0T17F26SN
QUANTITY
KJB0T17F26SN Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB0T17F26SN
Internal Part NumberEIS-KJB0T17F26SN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB0T17F26SN
Related LinksKJB0T1, KJB0T17F26SN Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB0T17F26SN Details Description
Related parts for KJB0T17F26SN
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC COMPARATOR MAGNITUDE 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 51.1K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES SMD 182K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 360K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
VALVE,SPOOL,COMPACT,L07 SERIES datasheet.pdf
TRON RECTIFIER FUSE datasheet.pdf
TV 143C 48#20 8#16 PIN PLUG datasheet.pdf
30V N-CHANNEL ENHANCEMENT MODE MOSFET IC datasheet.pdf