ITT Cannon, LLC KJB0T17J26AB
KJB0T17J26AB picture photo
Mfg. Part Number
KJB0T17J26AB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 26POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
KJB0T17J26AB.pdf
Availability of KJB0T17J26AB
QUANTITY
KJB0T17J26AB Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB0T17J26AB
Internal Part NumberEIS-KJB0T17J26AB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB0T17J26AB
Related LinksKJB0T1, KJB0T17J26AB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB0T17J26AB Details Description
Related parts for KJB0T17J26AB
MOSFET 2N-CH 30V 5.3A 8-SOIC datasheet.pdf
THERMISTOR PTC OCP 100 OHM 25C datasheet.pdf
ENCODER OPTICAL 100 CPR 6MM SHFT datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 09POS STR datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 2.5V SOT89-5 datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC REG LDO 24V 1A TO252-3 datasheet.pdf
COVER FOR 5POS DIP SWITCH CLEAR datasheet.pdf
IC OSC VCXO 312.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf