ITT Cannon, LLC KJB0T17W26SDL
KJB0T17W26SDL picture photo
Mfg. Part Number
KJB0T17W26SDL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 26POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
KJB0T17W26SDL.pdf
Availability of KJB0T17W26SDL
QUANTITY
KJB0T17W26SDL Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB0T17W26SDL
Internal Part NumberEIS-KJB0T17W26SDL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB0T17W26SDL
Related LinksKJB0T1, KJB0T17W26SDL Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB0T17W26SDL Details Description
Related parts for KJB0T17W26SDL
IC FLASH 2MBIT 100NS 32PLCC datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT PWM OCP HV TO220 datasheet.pdf
RES SMD 1.05KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 2.67K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V 0.15A 5DSBGA datasheet.pdf
CONN TERM BLK 4POS 2.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
OSC MEMS 72.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 180 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 4COND 22AWG 1000' datasheet.pdf
VARISTOR 184V 1.2KA 2-SMD J-LEAD datasheet.pdf