ITT Cannon, LLC KJB0T17W35JC
KJB0T17W35JC picture photo
Mfg. Part Number
KJB0T17W35JC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
KJB0T17W35JC.pdf
Availability of KJB0T17W35JC
QUANTITY
KJB0T17W35JC Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB0T17W35JC
Internal Part NumberEIS-KJB0T17W35JC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert17-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB0T17W35JC
Related LinksKJB0T1, KJB0T17W35JC Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB0T17W35JC Details Description
Related parts for KJB0T17W35JC
OSC 5.0V PROG CMOS PWRDN 100PPM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 210A TO-247AC datasheet.pdf
IC DAC 10BIT DUAL ULTRA LP 8MSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 13.4VC SMA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
RES 1.62K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 25W datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 35V 2915 datasheet.pdf
BACC 8C 8#8(TWINAX) PIN PLUG N datasheet.pdf
10000UF 400V 90X146MM 85C 2000H datasheet.pdf