ITT Cannon, LLC KJB0T17W35JD
KJB0T17W35JD picture photo
Mfg. Part Number
KJB0T17W35JD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
KJB0T17W35JD.pdf
Availability of KJB0T17W35JD
QUANTITY
KJB0T17W35JD Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB0T17W35JD
Internal Part NumberEIS-KJB0T17W35JD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert17-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB0T17W35JD
Related LinksKJB0T1, KJB0T17W35JD Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB0T17W35JD Details Description
Related parts for KJB0T17W35JD
IC DRIVER HALF BRIDGE HV 20SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 35V 20% 1206 datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 43.7 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA ZIF GOLD datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 50K OHM 175W datasheet.pdf