ITT Cannon, LLC KJB0T21F41HD
KJB0T21F41HD picture photo
Mfg. Part Number
KJB0T21F41HD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 41POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
KJB0T21F41HD.pdf
Availability of KJB0T21F41HD
QUANTITY
KJB0T21F41HD Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB0T21F41HD
Internal Part NumberEIS-KJB0T21F41HD
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB0T21F41HD
Related LinksKJB0T2, KJB0T21F41HD Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB0T21F41HD Details Description
Related parts for KJB0T21F41HD
CONN IC DIP SOCKET 52POS GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS DL 30GOLD SMD datasheet.pdf
IC PHOTO DETECTOR AMBIENT 5-DFN datasheet.pdf
LAMP INCAND T1.25 SPEC MIDG 6.3V datasheet.pdf
FUSE INDUST 80A 660V OFFSET BOLT datasheet.pdf
OSC MEMS 13.513MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
OSC 24.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf