ITT Cannon, LLC KJB0T21F41HD
KJB0T21F41HD picture photo
Mfg. Part Number
KJB0T21F41HD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 41POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
KJB0T21F41HD.pdf
Availability of KJB0T21F41HD
QUANTITY
KJB0T21F41HD Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB0T21F41HD
Internal Part NumberEIS-KJB0T21F41HD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB0T21F41HD
Related LinksKJB0T2, KJB0T21F41HD Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB0T21F41HD Details Description
Related parts for KJB0T21F41HD
IDC CABLE - MDK14K/MC14M/X datasheet.pdf
RES SMD 57.6K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO220 datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 261K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAN TRIGGER DECODE OPTION datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
EEPROM MICROWIRE 4KB 8TSSOP datasheet.pdf
Crystal 26.0000MHz 10ppm 12pF 200 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 10A datasheet.pdf