ITT Cannon, LLC KJB0T21J41SD
KJB0T21J41SD picture photo
Mfg. Part Number
KJB0T21J41SD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 41POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
KJB0T21J41SD.pdf
Availability of KJB0T21J41SD
QUANTITY
KJB0T21J41SD Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB0T21J41SD
Internal Part NumberEIS-KJB0T21J41SD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB0T21J41SD
Related LinksKJB0T2, KJB0T21J41SD Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB0T21J41SD Details Description
Related parts for KJB0T21J41SD
FIXED IND 47UH 900MA 180 MOHM datasheet.pdf
TXRX 36BIT UNIV BUS 114FBGA datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ 8DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 1.3A 210 MOHM SMD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 35A 116W datasheet.pdf
IC CPLD 560MC 20NS 240RQFP datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 40POS datasheet.pdf