ITT Cannon, LLC KJB0T23F55AC
KJB0T23F55AC picture photo
Mfg. Part Number
KJB0T23F55AC
Brief Description
CONN HSG RCPT 55POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
KJB0T23F55AC.pdf
Availability of KJB0T23F55AC
QUANTITY
KJB0T23F55AC Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB0T23F55AC
Internal Part NumberEIS-KJB0T23F55AC
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB0T23F55AC
Related LinksKJB0T2, KJB0T23F55AC Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB0T23F55AC Details Description
Related parts for KJB0T23F55AC
IC VREF SERIES 1.8V SOT23-5 datasheet.pdf
SENSOR 1500PSIS 9/16 UNF 5V datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS FREE HNG W/PINS datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 2 Circuit 0.315" (8.00mm) datasheet.pdf
040 H DENSITY 3 28P PLUG ASSY datasheet.pdf
RES SMD 6.2K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 23POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 1.79A 25 MOHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB datasheet.pdf
RES 340 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf