ITT Cannon, LLC KJB0T23F55JD
KJB0T23F55JD picture photo
Mfg. Part Number
KJB0T23F55JD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
KJB0T23F55JD.pdf
Availability of KJB0T23F55JD
QUANTITY
KJB0T23F55JD Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB0T23F55JD
Internal Part NumberEIS-KJB0T23F55JD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB0T23F55JD
Related LinksKJB0T2, KJB0T23F55JD Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB0T23F55JD Details Description
Related parts for KJB0T23F55JD
IC POT DGTL DUAL 256POS 10-MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 200MW SC59-3 datasheet.pdf
CONN HEADER .35MM 20POS SMD datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 0.7A 16QFN datasheet.pdf
SMA PANEL JACK datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf