ITT Cannon, LLC KJB0T23F55PCL
KJB0T23F55PCL picture photo
Mfg. Part Number
KJB0T23F55PCL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 55POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
KJB0T23F55PCL.pdf
Availability of KJB0T23F55PCL
QUANTITY
KJB0T23F55PCL Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB0T23F55PCL
Internal Part NumberEIS-KJB0T23F55PCL
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB0T23F55PCL
Related LinksKJB0T2, KJB0T23F55PCL Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB0T23F55PCL Details Description
Related parts for KJB0T23F55PCL
IDC CABLE-APR30A/ AE34G / APR30A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
IC RCVR RS485/RS422 QUAD 16SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.091" NYLON 5.72MM datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 15VOUT 25W datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 4V X7S 0603 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 9POS 5.08MM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 17A 250VAC/50VDC datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 16.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf