ITT Cannon, LLC KJB0T23W21BA
KJB0T23W21BA picture photo
Mfg. Part Number
KJB0T23W21BA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 21POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
KJB0T23W21BA.pdf
Availability of KJB0T23W21BA
QUANTITY
KJB0T23W21BA Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB0T23W21BA
Internal Part NumberEIS-KJB0T23W21BA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB0T23W21BA
Related LinksKJB0T2, KJB0T23W21BA Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB0T23W21BA Details Description
Related parts for KJB0T23W21BA
FAN AXIAL 80X38MM 230VAC TERM datasheet.pdf
IC ENCORE MCU FLASH 1K 28SSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A 5WLCSP datasheet.pdf
FUSE 300A 700V NON STD FAST datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 50V 10% 2917 datasheet.pdf
RES 13K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
D4SL-N4NFG-DN datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS T/H R/A GOLD datasheet.pdf
WPG-PG11 CABLE GLAND PA BLA datasheet.pdf
CONNECTOR 100POS RA TERM DIN datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf