ITT Cannon, LLC KJB0T23W21JA
KJB0T23W21JA picture photo
Mfg. Part Number
KJB0T23W21JA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 21POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
KJB0T23W21JA.pdf
Availability of KJB0T23W21JA
QUANTITY
KJB0T23W21JA Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB0T23W21JA
Internal Part NumberEIS-KJB0T23W21JA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB0T23W21JA
Related LinksKJB0T2, KJB0T23W21JA Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB0T23W21JA Details Description
Related parts for KJB0T23W21JA
SW ROLL LVR SPDT .187"QC 250V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 12V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 768B OTP 28SSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 120A D2PAK datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 5.8PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 15POS SKT datasheet.pdf
IC LIU T1/E1/J1 SCT 100P CSBGA datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 100A TO252 datasheet.pdf