ITT Cannon, LLC KJB0T23W21SA
KJB0T23W21SA picture photo
Mfg. Part Number
KJB0T23W21SA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 21POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
KJB0T23W21SA.pdf
Availability of KJB0T23W21SA
QUANTITY
KJB0T23W21SA Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB0T23W21SA
Internal Part NumberEIS-KJB0T23W21SA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB0T23W21SA
Related LinksKJB0T2, KJB0T23W21SA Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB0T23W21SA Details Description
Related parts for KJB0T23W21SA
IC REG BUCK ADJ 1.5A 8SOIC datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ADJ TO220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 1KV NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 3900PF 5% 100VDC 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 152K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
BUTTON FOR AML41D INDIC ONLY datasheet.pdf
ENCODER MECH PC 32POS SINGLE datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 800MA 130 MOHM datasheet.pdf