ITT Cannon, LLC KJB0T23W21SN
KJB0T23W21SN picture photo
Mfg. Part Number
KJB0T23W21SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 21POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
KJB0T23W21SN.pdf
Availability of KJB0T23W21SN
QUANTITY
KJB0T23W21SN Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB0T23W21SN
Internal Part NumberEIS-KJB0T23W21SN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB0T23W21SN
Related LinksKJB0T2, KJB0T23W21SN Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB0T23W21SN Details Description
Related parts for KJB0T23W21SN
DIODE SCHOTTKY 40V 3A DO201AD datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1A 20HTSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 6 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
SERVO DRIVE 50W 120V G5 SERIES datasheet.pdf
RES 3.65K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
1020-3 CUTOFF DIE PLATE datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
KEYSPAN REMOTE W LASER MOUSE datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 200MW SOD323 datasheet.pdf