ITT Cannon, LLC KJB0T23W53BA
KJB0T23W53BA picture photo
Mfg. Part Number
KJB0T23W53BA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 53POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
KJB0T23W53BA.pdf
Availability of KJB0T23W53BA
QUANTITY
KJB0T23W53BA Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB0T23W53BA
Internal Part NumberEIS-KJB0T23W53BA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB0T23W53BA
Related LinksKJB0T2, KJB0T23W53BA Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB0T23W53BA Details Description
Related parts for KJB0T23W53BA
IC REG LDO 2.8V 0.15A 6TMLF datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 3POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 383 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 970MA 200 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
RES 26.7 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FLEX ASSY datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V/ADJ 0.15A datasheet.pdf