ITT Cannon, LLC KJB0T23W53BB
KJB0T23W53BB picture photo
Mfg. Part Number
KJB0T23W53BB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 53POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
KJB0T23W53BB.pdf
Availability of KJB0T23W53BB
QUANTITY
KJB0T23W53BB Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB0T23W53BB
Internal Part NumberEIS-KJB0T23W53BB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB0T23W53BB
Related LinksKJB0T2, KJB0T23W53BB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB0T23W53BB Details Description
Related parts for KJB0T23W53BB
IC DUAL 2A MOSFET DRIVER 8-DIP datasheet.pdf
IC PROGRAM 4.380V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 131KX36 6NS 128QFP datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 20% 2312 datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 810MA 604 MOHM datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 5W datasheet.pdf
MODULE THYRISTOR 75A ADD-A-PAK datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf