ITT Cannon, LLC KJB0T23W53PAL
KJB0T23W53PAL picture photo
Mfg. Part Number
KJB0T23W53PAL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 53POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
KJB0T23W53PAL.pdf
Availability of KJB0T23W53PAL
QUANTITY
KJB0T23W53PAL Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB0T23W53PAL
Internal Part NumberEIS-KJB0T23W53PAL
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB0T23W53PAL
Related LinksKJB0T2, KJB0T23W53PAL Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB0T23W53PAL Details Description
Related parts for KJB0T23W53PAL
D-Sub Connector Plug for Male Contacts 15 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 768 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 5W T18 datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES MULT OHM RADIAL datasheet.pdf
CABLE CLAMP FOR DIN RAILS datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 8A datasheet.pdf