ITT Cannon, LLC KJB0T23W53SA
KJB0T23W53SA picture photo
Mfg. Part Number
KJB0T23W53SA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 53POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
KJB0T23W53SA.pdf
Availability of KJB0T23W53SA
QUANTITY
KJB0T23W53SA Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB0T23W53SA
Internal Part NumberEIS-KJB0T23W53SA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB0T23W53SA
Related LinksKJB0T2, KJB0T23W53SA Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB0T23W53SA Details Description
Related parts for KJB0T23W53SA
TRANS PREBIAS PNP 200MW SOT23-3 datasheet.pdf
FUSE GLASS 6.3A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
PELTIER MOD UT8,12,F2,2525,TA,W6 datasheet.pdf
RES 3.30 OHM 7W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 6.8K OHM 14SOIC datasheet.pdf
IP PCI MASTER/TARG 32B XP 66MHZ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLG 0.4MM NW 32POS DUAL SMD datasheet.pdf