ITT Cannon, LLC KJB0T23W55BD
KJB0T23W55BD picture photo
Mfg. Part Number
KJB0T23W55BD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 55POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
KJB0T23W55BD.pdf
Availability of KJB0T23W55BD
QUANTITY
KJB0T23W55BD Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB0T23W55BD
Internal Part NumberEIS-KJB0T23W55BD
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB0T23W55BD
Related LinksKJB0T2, KJB0T23W55BD Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB0T23W55BD Details Description
Related parts for KJB0T23W55BD
SIDAC LCAS SYM 100V 250A DO-214 datasheet.pdf
FAN AXIAL 171.5X50.8MM 24VDC datasheet.pdf
TOOL CRIMPER BNC/TNC RG6/58 datasheet.pdf
RES MO 1W 11 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 101K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS SKT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB datasheet.pdf
TVS DIODE 58VWM 110VC AXIAL datasheet.pdf
FAN 24VDC 92X25MM 3WR datasheet.pdf
F3SJ-A0569P14 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf