ITT Cannon, LLC KJB0T23W55JD
KJB0T23W55JD picture photo
Mfg. Part Number
KJB0T23W55JD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
KJB0T23W55JD.pdf
Availability of KJB0T23W55JD
QUANTITY
KJB0T23W55JD Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB0T23W55JD
Internal Part NumberEIS-KJB0T23W55JD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB0T23W55JD
Related LinksKJB0T2, KJB0T23W55JD Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB0T23W55JD Details Description
Related parts for KJB0T23W55JD
HEX KEY T-HANDLE 8MM 5.9" datasheet.pdf
BAG SHIELDING MVB 15X18 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 14000UF 63V SCREW datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 830MA 220 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 31POS STRGHT SKT datasheet.pdf
CONN RCPT MALE 27POS SILVR CRIMP datasheet.pdf