ITT Cannon, LLC KJB0T23W55JD
KJB0T23W55JD picture photo
Mfg. Part Number
KJB0T23W55JD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
KJB0T23W55JD.pdf
Availability of KJB0T23W55JD
QUANTITY
KJB0T23W55JD Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB0T23W55JD
Internal Part NumberEIS-KJB0T23W55JD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB0T23W55JD
Related LinksKJB0T2, KJB0T23W55JD Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB0T23W55JD Details Description
Related parts for KJB0T23W55JD
RES SMD 1.8 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC CONTROLLER HOTSWAP NEG 10MSOP datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 11.5A 14 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 25V 20% 2312 datasheet.pdf
IC 10-B 60MHZ PGM REF ADC 28SSOP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 79POS STRGHT PINS datasheet.pdf
RES 1K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 160 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf