ITT Cannon, LLC KJB0T23W55SD
KJB0T23W55SD picture photo
Mfg. Part Number
KJB0T23W55SD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
KJB0T23W55SD.pdf
Availability of KJB0T23W55SD
QUANTITY
KJB0T23W55SD Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB0T23W55SD
Internal Part NumberEIS-KJB0T23W55SD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB0T23W55SD
Related LinksKJB0T2, KJB0T23W55SD Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB0T23W55SD Details Description
Related parts for KJB0T23W55SD
RES SMD 1.96K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 39POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
CAP SUBMINI PANEL IND RED SEALED datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
COMMUNICATIONS MODULE RS232C datasheet.pdf
CAP SWITCH BLACK/FROST POWER datasheet.pdf
RES 210K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 13.7 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 120K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf