ITT Cannon, LLC KJB0T23W55SDL
KJB0T23W55SDL picture photo
Mfg. Part Number
KJB0T23W55SDL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 55POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
KJB0T23W55SDL.pdf
Availability of KJB0T23W55SDL
QUANTITY
KJB0T23W55SDL Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB0T23W55SDL
Internal Part NumberEIS-KJB0T23W55SDL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB0T23W55SDL
Related LinksKJB0T2, KJB0T23W55SDL Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB0T23W55SDL Details Description
Related parts for KJB0T23W55SDL
DIP CABLE - HDP16H/AE16G/X datasheet.pdf
IC CROSSPOINT SWITCH 8X8 32LFCSP datasheet.pdf
FIXED IND 2.5UH 6.1A 9 MOHM SMD datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
IC OPAMP GP 215MHZ RRO TSOT23-6 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE PIN RA datasheet.pdf