ITT Cannon, LLC KJB0T25F61HB
KJB0T25F61HB picture photo
Mfg. Part Number
KJB0T25F61HB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 61POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
KJB0T25F61HB.pdf
Availability of KJB0T25F61HB
QUANTITY
KJB0T25F61HB Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB0T25F61HB
Internal Part NumberEIS-KJB0T25F61HB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB0T25F61HB
Related LinksKJB0T2, KJB0T25F61HB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB0T25F61HB Details Description
Related parts for KJB0T25F61HB
IC VREF SERIES 3.3V SOT23-6 datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 16TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 255K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CBL ASSY MINI DIN FEMALE 6' 9POS datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.94 OHM 1% 30W datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 30ppm 8pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN UMC JACK STR 50OHM SOLDER datasheet.pdf
330UF 25V 12,5X30MM 125C 8000H datasheet.pdf