ITT Cannon, LLC KJB0T25W35BA
KJB0T25W35BA picture photo
Mfg. Part Number
KJB0T25W35BA
Brief Description
CONN HSG RCPT 128POS WALL MT SKT
Datasheet Download
KJB0T25W35BA.pdf
Availability of KJB0T25W35BA
QUANTITY
KJB0T25W35BA Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB0T25W35BA
Internal Part NumberEIS-KJB0T25W35BA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions128
Shell Size - Insert25-35
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB0T25W35BA
Related LinksKJB0T2, KJB0T25W35BA Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB0T25W35BA Details Description
Related parts for KJB0T25W35BA
OSC XO 275.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
RES 121K OHM 1/2W .25% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 15A 7 MOHM SMD datasheet.pdf
IC MCU 2KB 20QFN datasheet.pdf
CONN HDR 46POS 2.54MM SMD datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 35V 20% RADIAL datasheet.pdf
BNC(M)MIL-CR(CAT-C)FOR MCAIR datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 21POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.56 UF 10% 400 VDC RAD datasheet.pdf