ITT Cannon, LLC KJB0T25W61BC
KJB0T25W61BC picture photo
Mfg. Part Number
KJB0T25W61BC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 61POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
KJB0T25W61BC.pdf
Availability of KJB0T25W61BC
QUANTITY
KJB0T25W61BC Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB0T25W61BC
Internal Part NumberEIS-KJB0T25W61BC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB0T25W61BC
Related LinksKJB0T2, KJB0T25W61BC Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB0T25W61BC Details Description
Related parts for KJB0T25W61BC
DSUB CABLE - CMP25G/AE25M/CMP25G datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 8BIT 24SOIC datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONTACT PROBE PIN .4MM PITCH datasheet.pdf
CONN DSUB 25POS F R/A ASSY TIN datasheet.pdf