ITT Cannon, LLC KJB0T9W35PDL
KJB0T9W35PDL picture photo
Mfg. Part Number
KJB0T9W35PDL
Brief Description
CONN HSG RCPT 6POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
KJB0T9W35PDL.pdf
Availability of KJB0T9W35PDL
QUANTITY
KJB0T9W35PDL Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB0T9W35PDL
Internal Part NumberEIS-KJB0T9W35PDL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions6
Shell Size - Insert9-35
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB0T9W35PDL
Related LinksKJB0T9, KJB0T9W35PDL Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB0T9W35PDL Details Description
Related parts for KJB0T9W35PDL
RES 30K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 6P/24S/5P VERT PRSFT datasheet.pdf
CONN RCPT 36POS .100" DUAL TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
FUSE 20A 690V BS88 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 90DEG 3.5MM datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 160KB FLASH 176BGA datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 385V SNAP datasheet.pdf