ITT Cannon, LLC KJB6T11W35PBL
KJB6T11W35PBL picture photo
Mfg. Part Number
KJB6T11W35PBL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 13POS CABLE PIN
Datasheet Download
KJB6T11W35PBL.pdf
Availability of KJB6T11W35PBL
QUANTITY
KJB6T11W35PBL Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB6T11W35PBL
Internal Part NumberEIS-KJB6T11W35PBL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions13
Shell Size - Insert11-35
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB6T11W35PBL
Related LinksKJB6T1, KJB6T11W35PBL Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB6T11W35PBL Details Description
Related parts for KJB6T11W35PBL
IC RMS/DC CONV PRECISION 16-SOIC datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 16B 24TSSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 1.5W SC73 datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV OPN COLLECTOR 8SO datasheet.pdf
CONN HDR/SCKT .8MM 30POS SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 50V 20% BX 1210 datasheet.pdf
LED SM4 420LM NEU WHT 3985K 2X2 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 20.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.60PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
MKP 1.8UF 5% 1600VDC DRAWING T4 datasheet.pdf