ITT Cannon, LLC KJB6T11W98SC
KJB6T11W98SC picture photo
Mfg. Part Number
KJB6T11W98SC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 6POS CABLE SKT
Datasheet Download
KJB6T11W98SC.pdf
Availability of KJB6T11W98SC
QUANTITY
KJB6T11W98SC Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB6T11W98SC
Internal Part NumberEIS-KJB6T11W98SC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert11-98
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB6T11W98SC
Related LinksKJB6T1, KJB6T11W98SC Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB6T11W98SC Details Description
Related parts for KJB6T11W98SC
DIODE ZENER 33V 1W DO41G datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 250MA 1.32 OHM datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.1MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
TOOL ALIGNMENT AEDX-8XXX 5MM datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V X5R 0603 datasheet.pdf
LED TRUEWHITE MODULE 850 LM datasheet.pdf
CHISEL 30DEG 3.20MM datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CLIP LATCHING ADH datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf