ITT Cannon, LLC KJB6T15F19BC
KJB6T15F19BC picture photo
Mfg. Part Number
KJB6T15F19BC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 19POS CABLE SKT
Datasheet Download
KJB6T15F19BC.pdf
Availability of KJB6T15F19BC
QUANTITY
KJB6T15F19BC Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB6T15F19BC
Internal Part NumberEIS-KJB6T15F19BC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB6T15F19BC
Related LinksKJB6T1, KJB6T15F19BC Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB6T15F19BC Details Description
Related parts for KJB6T15F19BC
IC MCU 8BIT 256KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
FUSE GLASS 175MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN SKT .062 14-18AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
WIFI BRD 802.11B/G W/32B MCU ANT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS PIN datasheet.pdf
SYSTEM CABLE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONNECTOR datasheet.pdf
ULTRA-FLEX FEP 32 AWG 1000 FT GN datasheet.pdf