ITT Cannon, LLC KJB6T15F19HA
KJB6T15F19HA picture photo
Mfg. Part Number
KJB6T15F19HA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 19POS CABLE PIN
Datasheet Download
KJB6T15F19HA.pdf
Availability of KJB6T15F19HA
QUANTITY
KJB6T15F19HA Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB6T15F19HA
Internal Part NumberEIS-KJB6T15F19HA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB6T15F19HA
Related LinksKJB6T1, KJB6T15F19HA Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB6T15F19HA Details Description
Related parts for KJB6T15F19HA
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 24POS 7.62MM datasheet.pdf
CONN IDC 13POS 2.54MM 22AWG GOLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 250V SCREW datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 1.8A 110 MOHM datasheet.pdf