ITT Cannon, LLC KJB6T15W18BA
KJB6T15W18BA picture photo
Mfg. Part Number
KJB6T15W18BA
Brief Description
CONN HSG PLUG 18POS CABLE SKT
Datasheet Download
KJB6T15W18BA.pdf
Availability of KJB6T15W18BA
QUANTITY
KJB6T15W18BA Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB6T15W18BA
Internal Part NumberEIS-KJB6T15W18BA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB6T15W18BA
Related LinksKJB6T1, KJB6T15W18BA Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB6T15W18BA Details Description
Related parts for KJB6T15W18BA
CABLE UMC PLUG-PLUG 1.32 150MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 162 OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 8 POS FREE HNG W/PINS datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.2V 0.72W datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeB 3.0, Super Speed 9 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 158K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
WIRE GLOBAL LIMIT SW SOFTWARE datasheet.pdf
CONTACT PIN CRIMP 1MM GOLD datasheet.pdf
RES 8.66 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf