ITT Cannon, LLC KJB6T15W18BE
KJB6T15W18BE picture photo
Mfg. Part Number
KJB6T15W18BE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 18POS CABLE SKT
Datasheet Download
KJB6T15W18BE.pdf
Availability of KJB6T15W18BE
QUANTITY
KJB6T15W18BE Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB6T15W18BE
Internal Part NumberEIS-KJB6T15W18BE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB6T15W18BE
Related LinksKJB6T1, KJB6T15W18BE Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB6T15W18BE Details Description
Related parts for KJB6T15W18BE
RES SMD 9.1M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC XLATOR QD TTL/NMOS 20SOEIAJ datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
VARISTOR 135V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
RES 327.6K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HDR 12POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
IC LINEAR FAN DRIVER 8ESOP datasheet.pdf
CAP CER 3PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf