ITT Cannon, LLC KJB6T15W18SN
KJB6T15W18SN picture photo
Mfg. Part Number
KJB6T15W18SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 18POS CABLE SKT
Datasheet Download
KJB6T15W18SN.pdf
Availability of KJB6T15W18SN
QUANTITY
KJB6T15W18SN Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB6T15W18SN
Internal Part NumberEIS-KJB6T15W18SN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB6T15W18SN
Related LinksKJB6T1, KJB6T15W18SN Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB6T15W18SN Details Description
Related parts for KJB6T15W18SN
CAP CER 10000PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 16A DO203AA datasheet.pdf
OSC XO 10.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
RES 11.5K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
ATTACHMENT PLUG W/SURGE PROTECT datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 630V C0G 1210 datasheet.pdf
BCF 3.81/17/180ZE SN BK BX datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf