ITT Cannon, LLC KJB6T15W19JC
KJB6T15W19JC picture photo
Mfg. Part Number
KJB6T15W19JC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 19POS CABLE SKT
Datasheet Download
KJB6T15W19JC.pdf
Availability of KJB6T15W19JC
QUANTITY
KJB6T15W19JC Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB6T15W19JC
Internal Part NumberEIS-KJB6T15W19JC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB6T15W19JC
Related LinksKJB6T1, KJB6T15W19JC Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB6T15W19JC Details Description
Related parts for KJB6T15W19JC
D-SUB CABLE MFM37K/MC37M/MFM37K datasheet.pdf
IC FILTER VID RGB/HD/SD 20QSOP datasheet.pdf
LED REFLECTOR OUTSIDE 5MM RED datasheet.pdf
IC DAC 20BIT SER 16-DIP datasheet.pdf
RES 180 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC RF PWR AMP 802.11B/G/N 6-QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
IPD M12 NONSHLD 3W SPST PLUG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf