ITT Cannon, LLC KJB6T15W19PCL
KJB6T15W19PCL picture photo
Mfg. Part Number
KJB6T15W19PCL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 19POS CABLE PIN
Datasheet Download
KJB6T15W19PCL.pdf
Availability of KJB6T15W19PCL
QUANTITY
KJB6T15W19PCL Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB6T15W19PCL
Internal Part NumberEIS-KJB6T15W19PCL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB6T15W19PCL
Related LinksKJB6T1, KJB6T15W19PCL Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB6T15W19PCL Details Description
Related parts for KJB6T15W19PCL
CIR BRKR THRM 6A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH DIP SIDE ACTUATED 1POS 5V datasheet.pdf
RES 8.2K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 VERT SMT/CLIP DR datasheet.pdf
RES 64.9 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PROX PNP 4.2MM 12-24VDC datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 24VDC PUSH-PUSH datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS JAM NUT SKT datasheet.pdf