ITT Cannon, LLC KJB6T15W19SB
KJB6T15W19SB picture photo
Mfg. Part Number
KJB6T15W19SB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 19POS CABLE SKT
Datasheet Download
KJB6T15W19SB.pdf
Availability of KJB6T15W19SB
QUANTITY
KJB6T15W19SB Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB6T15W19SB
Internal Part NumberEIS-KJB6T15W19SB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB6T15W19SB
Related LinksKJB6T1, KJB6T15W19SB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB6T15W19SB Details Description
Related parts for KJB6T15W19SB
Connector Header 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 2.4VA THRU HOLE datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 8PDT 3A 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V NP0 1812 datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf